Rzeszów - Jasionka gotowa na mgły. Port z certyfikatem ILS CAT II

19 października 2017 roku na Lotnisku Rzeszów-Jasionka oddano do pełnego funkcjonowania ILS CAT II. Nowy certyfikat oznacza, że samoloty będą mogły lądować przy znacznie słabszych warunkach pogodowych, co przełoży się na dłuższy czas operacyjny, a samoloty jeszcze rzadziej będą przekierowywane na inne lotniska. 

 
Port Lotniczy „Rzeszów-Jasionka” uzyskał w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego certyfikat uprawniający do wykonywania operacji lądowania w warunkach ograniczonej widzialności dla Cat II na drodze startowej na kierunku 27. Dokument ten potwierdza poprawność działania systemu precyzyjnego naprowadzania oraz gotowość lotniska do jego prawidłowej obsługi. 

– Do tej pory w systemie ILS w kategorii I lądowania na Jasionce mogły się odbywać, gdy widoczność wzdłuż drogi startowej była nie mniejsza niż 550m. Załoga podchodzącego do lądowania samolotu musiała dojrzeć światła podejścia z wysokości min. 60 metrów. Nowe systemy zamontowane na podrzeszowskim lotnisku pozwolą na lądowania, gdy zasięg widzialności na drodze startowej wyniesie zaledwie 300m. Wysokość minimalna na której załoga musi zobaczyć światła podejścia spadła do 30m. – informuje Zbigniew Halat, Wiceprezes Zarządu Portu Lotniczego „Rzeszów-Jasionka”.

Inwestycja sfinansowana została przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej i pochłonęła 3,5 mln zł. Po stronie Portu była przebudowa infrastruktury potrzebnej do prawidłowej obsługi tego systemu, min.: przebudowa oświetlenia podejścia czy oświetlenia pasa startowego. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej przygotowuje się do wdrożenia na rzeszowskim lotnisku systemu ILS II kategorii. 

ILS (Instrument Landing System) to system wspomagający lądowanie samolotu w warunkach ograniczonej widzialności. Złożony jest z zestawów anten, wskazujących kierunek pasa i precyzyjną ścieżkę zniżania do punktu przyziemienia na drodze startowej. Towarzyszy mu specjalistyczne oświetlenie wskazujące ścieżkę schodzenia (PAPI), strefę podejścia, strefę przyziemienia i oś drogi startowej, a całość uzupełnia złożony system sterowania i monitorowania pozwalający na indywidualną kontrolę jego poszczególnych elementów. 


http://www.rynek-lotniczy.pl/wiadomosci/jasionka-gotowa-na-mgly-port-z-certyfikatem-ils-cat-ii--2274.html