28 sierpnia 2017

Święto Lotnictwa Polskiego - 85.rocznica zwycięstwa Franciszka Żwriko i Stefana Wigury

28 sierpnia 2017 r. w Warszawie w samo południe, pod Pomnikiem ku czci Lotników Polskich poległych w II wojnie światowej spotkali się kombatanci, rezerwiści, byli i obecni piloci, sympatycy lotnictwa, duża część rodziny lotniczej. W tym dniu obchodzimy Święto Lotnictwa Polskiego. Dzień ten jest niezwykłą okazją do upamiętnienia sukcesów polskiego lotnictwa, barwnej historii oraz wspomnienia panteonu niezwykłych osobowości. Jest też dniem pamięci o wszystkich lotnikach poległych w obronie Ojczyzny.
Święto wszystkich lotników pozwala utrwalać tradycje lotnicze, które w naszym kraju są od ponad dziewięćdziesięciu lat rozwijane i które niejednokrotnie świadczyły o jego niezłomnym duchu i potencjale. Obchodzone jest nieprzerwanie od 1919 roku. Początkowo przypadało na 5 listopada na cześć pierwszego lotu bojowego polskiego samolotu wojskowego z załogą por. pil Stefan Bastyr i por. pil. Janusz de Beaurain. W okresie PRL-u datę uroczystości zmieniano kilkakrotnie. Obecnie Święto Lotnictwa jest obchodzone 28 sierpnia w rocznicę zwycięstwa Franciszka Żwriko i Stefana Wigury w Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych Challenge w 1932 rok. W tym roku obchodzimy 85-tą rocznicę tamtego wydarzenia.


 ***

 


***

Z okazji Święta Lotnictwa Polskiego portal "Kontrola ruchu lotniczego" składa najlepsze życzenia całej polskiej lotniczej rodzinie – żołnierzom, funkcjonariuszom służb państwowych, pracownikom linii lotniczych i przewoźników, aeroklubów, instytucji i ośrodków naukowo-badawczych, szkolnictwa i przemysłu oraz rezerwistom, kombatantom i seniorom lotnictwa. Najserdeczniejsze życzenia kierujemy do kontrolerów ruchu lotniczego i informatorów służby informacji powietrznej, a także przedstawicieli wszystkich innych zawodów związanych z lotnictwem. Dziękujemy za ogromny wysiłek jaki wkładacie w codzienną służbę i pracę. Życzymy wszystkim Państwu zdrowia, pomyślności w życiu osobistym i zawodowym, satysfakcji z osiągnięć służbowych i spełnienia marzeń.

Zgodnie z lotniczą tradycją - "tyle samo lądowań, co startów". 


"Kontrola ruchu lotniczego"