24 lipca 2017

„Chwała Lotnikom Polskim”­ – nowy pomnik na Powązkach

Chcemy stworzyć miejsce pamięci, ponadczasowy pomnik dla ludzi związanych z lotnictwem – mówi gen. dyw. rez. Franciszek Macioła ze Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP. Monument  w kształcie samolotu stanie na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. Pomnik będzie odsłonięty w 2018 roku, w 100. rocznicę utworzenia lotnictwa polskiego.

 
Ośmiometrowy samolot wznoszący się z podświetlonego pasa startowego – tak ma wyglądać monument poświęcony pamięci wszystkich polskich lotników.
 
– Projekt pomnika to interpretacja dziecięcej zabawki, czyli samolociku z papieru  – opisuje gen. dyw. rez. Franciszek Macioła, prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP, które odpowiada za przygotowanie rzeźby. – Chcemy stworzyć miejsce pamięci, ponadczasowy pomnik dla wszystkich ludzi związanych z lotnictwem. Dla tych, którzy poświęcili swoje życie w służbie ojczyzny w czasie działań bojowych i w czasie pokoju. Dla tych, którzy odeszli do „niebieskiej eskadry” i którzy ciągle są w służbie – dodaje prezes stowarzyszenia.
Pomnik „Chwała Lotnikom Polskim” ma zostać odsłonięty w przyszłym roku podczas VII Światowego Zlotu Lotników Polskich oraz przypadającej w 2018 roku setnej rocznicy utworzenia lotnictwa polskiego.

Idea stworzenia go powstała wiele lat temu, ale dopiero w 2012 roku podczas jednego ze spotkań lotników poważnie zaczęliśmy się nad tym zastanawiać. Początkowo chcieliśmy uczcić w ten sposób tylko lotników wojskowych, ale ostatecznie uznaliśmy, że nie powinniśmy zawężać tego projektu i dzielić środowisko. W 2016 roku ogłosiliśmy konkurs na projekt architektoniczny – opowiada gen. Macioła. – Zbliżające się stulecie polskiego lotnictwa jest niepowtarzalną okazją, by odsłonić pomnik i w ten sposób uhonorować osiągnięcia polskich pilotów na przestrzeni wieków – dodaje.

Monument zaprojektował Piotr Kudelski. Cała konstrukcja będzie miała 9 m wysokości i 12 m długości, znajdzie się na terenie Cmentarza Wojskowego na Powązkach, na działce o powierzchni około 52 mkw. Główny element pomnika, czyli samolot zostanie zbudowany na wzór samolotu – zabawki złożonego z kartki papieru. Będzie zrobiony z metalowej stalowej blachy pomalowanej na srebrny kolor. Na lewym skrzydle umieszczona zostanie biało-czerwona szachownica.Na pomniku znajdą się symbole: polski lotniczy wojskowy orzełek, odznaka pilota wojskowego – gapa lotnicza, symbol Aeroklubu Polskiego, „Żuraw” Polskich Linii Lotniczych LOT, oraz symbol Polskich Zakładów Lotniczych. – To znak, że pomnik zostaje poświęcony wszystkim ludziom powietrza: lotnikom czasów pionierskich, czasów wojny i czasów pokoju – podkreśla Leszek Mańkowski z Krakowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa.

Koszt budowy pomnika szacowany jest na ok. 400 tys. zł. Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP poprosiło Ministerstwo Obrony Narodowej o wsparcie swojej inicjatywy oraz pomoc w przygotowaniu uroczystości.

Komitet Budowy Pomnika prosi także, by do zbiórki włączyli się wszyscy, dla których ważne są  polskie tradycje lotnicze. Pieniądze można wpłacać na konta: 40 2030 0045 1110 0000 0429 0180 (dla wpłat PLN) i 45 2030 0045 3110 0000 0037 3140 (dla wpłat EUR), w tytule należy wpisać „budowa pomnika”.

Dodatkowe informacje można znaleźć na stronie Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP.


http://dlapilota.pl/wiadomosci/polska/chwala-lotnikom-polskim-nowy-pomnik-na-powazkach
tekst źródłowy