Bliskie spotkanie balonu meteorologicznego i A319 na FL380 (film)

W sieci pojawił się film, na którym widać, jak A319 linii Delta Airlines wykonujący lot z Bostonu do Detroit, przeleciał zaledwie ok. 150 m (500 stóp) ponad balonem meteorologicznym. Do zdarzenia doszło 26 marca 2017 r. na wysokości 38 tys. stóp.Balon był częścią projekt OLHZN (High Altitude Balloons) i wyposażony w kamerę GoPro z wystartował z miejscowości Honeoye w stanie Nowy Jork. Podczas misji osiągnął on wysokość 102,544 stóp i wylądował w pobliżu miasta Syracuse również w stanie Nowy Jork. Jednak najciekawszą częścią lotu było nagranie przez kamerę przelatującego A319.

Jak podkreślał przedstawiciel projektu, było to wyjątkowo rzadkie spotkanie w powietrzu, które zostało przeprowadzone bezpiecznie i legalnie. "Wszystkie nasze loty spełniają wymagania Federalnej Administracji Lotnictwa USA (FAA) określone w przepisach FAR 101. Informacja o lotach balonem była również opublikowana w notamach, a ich koordynacja odbywała się z lokalnymi ośrodkami ATC, a także lotniskami w celu zapewnienia bezpieczeństwa operacji", powiedział w oświadczeniu.

Dzięki kamerze o wysokiej rozdzielczości, w którą wyposażony był balon, możemy zobaczyć przelatujący z niewielkim przewyższeniem samolot pasażerski, a także co najciekawsze, usłyszeć jego odgłos.
Innym razem, w dniu 20 maja 2017 r. miała miejsce podobna sytuacja z samolotem B777 na FL400.

http://dlapilota.pl/wiadomosci/petapixelcom/bliskie-spotkanie-balonu-meteorologicznego-i-a319-na-fl380-film
tekst źródłowy

Komentarze

  1. Opisana a artykule sytuacja została przedstawiona pod tym linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=Cla34QzgbKc

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz