25 kwietnia 2017

Spotkanie z Arturem Kielakiem w WSOSP w Dęblinie

Już za dwa dni, 26.04.2017 r. w Klubie Uczelnianym Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych odbędzie się spotkanie z Arturem Kielakiem – pilotem wyczynowych samolotów akrobacyjnych.

Artur Kielak pochodzi z Mińska Mazowieckiego – miasta od pokoleń związanego z lotnictwem myśliwskim. Od kiedy pamięta, spędzał całe dnie siedząc przy ogrodzeniu lotniska w osi pasa startowego obserwując startujące i lądujące Migi-21 i Migi-29. Tak jak piloci Migów chciał wykonywać karkołomne ewolucje na niebie i jak każdy pilot być najlepszym z najlepszych. Pilotem chciał być od zawsze.
  
Swoją przygodę z lotnictwem rozpoczął w wieku lat szesnastu. Wówczas w Krośnie, w Aeroklubie Podkarpackim zrobił trzecią klasę pilota szybowcowego, potem zaczął skakać ze spadochronem w Aeroklubie Warszawskim, a później były już samoloty. Szkolił się w Polsce i w Stanach Zjednoczonych równolegle.
W szkole lotniczej w Los Angeles zrobił amerykańską licencję zawodową, latał m.in. jako pilot demonstracyjny dla fabryki Cessny, zajmował się oblotami technicznymi, lotami demonstracyjnymi dla klientów i przebazowaniami tych samolotów przez Atlantyk i po Europie.
  
Od 2006 roku latał, jako pilot samolotu Boeing 737-300, 400 w liniach Centarlwings, gdzie po dwóch latach został kapitanem. Od maja 2009 roku jestem Kapitanem Boeinga 737-800 w linii Ryanair.
  
Swoją przygodę z akrobacją rozpoczął 22 czerwca 2004 roku w Aeroklubie Śląskim. Tego dnia wykonał swój pierwszy lot samolotem Zlin 526F z instruktorem katowickiego aeroklubu Adamem Labusem. W Katowicach wyszkolił się w akrobacji podstawowej, średniej i rozpoczął akrobację wyższą. Kolejno latał na Zlinach 526F i AFS by pamiętnego 15 maja 2005 roku, zasiąść za sterami Zlina 50LS – SP-AUD. Dalsze swoje szkolenie, jako zawodnika w akrobacji wyższej i wyczynowej, postanowił związać z Aeroklubem Radomskim i skorzystać z ogromnego doświadczenia zawodniczego, wielokrotnego Mistrza Polski w Akrobacji Samolotowej  Roberta Kowalika oraz wicemistrza Ireneusza Jesionka. W Radomiu latał na Extrze 300L. W okresie od sierpnia 2007 roku do maja 2009 roku latał w Grupie Akrobacyjnej Żelazny na Zlin 526F, Zlin 526AFS, Zlin 50. W roku 2010 zaczął latać Extrami 330 LC. 
  
Artur Kielak jest członkiem akrobacyjnej Kadry Narodowej. Wielokrotnie reprezentował Polskę na mistrzostwach świata i Europy w akrobacjach samolotowych. Jest także mistrzem Polski w akrobacji na samolocie XtremeAir XA-41. W 2015 roku na Igrzyskach Lotniczych w Dubaju zdobył tytuł wicemistrza świata w akrobacji samolotowej oraz ósme miejsce na Mistrzostwach Świata we Francji. 
  
W 2016 roku, wspólnie z ppłk pil. Piotrem Iwaszko, Artur Kielak założył wojskowo-cywilny zespół akrobacyjny – pierwszy taki na świecie. Latają w duecie: bojowy MiG-29 i lekki XtremeAir XA-41. Pierwszy pokaz Xtreme Sky Force odbył się w sierpniu 2016 r. w Krzesinach.
  
Spotkanie z Arturem Kielakiem odbędzie się 26.04.2017 r. o godzinie 17:00 w sali widowiskowej Klubu Uczelnianego WSOSP.

 
Fani lotnictwa i Artura Kielaka, którzy zechcą wziąć udział w spotkaniu, proszeni są o zgłoszenie udziału do 26.04.2017 r. do godz. 9:00 na adres e-mail: samorzad@wsosp.pl, w celu umożliwienia wjazdu na teren garnizonu. W zgłoszeniu należy podać: imię i nazwisko, nr dowodu osobistego i nr rejestracyjny samochodu (w przypadku przyjazdu własnym samochodem).
 
źródło: Klub Uczelniany WSOSP