24 kwietnia 2017

Kontrolerzy lotów. Kto rządzi niebem? – we wtorek w Planete+

We wtorek 25 kwietnia 2017 r. o godzinie 22:00 fani lotnictwa będą mogli zobaczyć, przygotowany przez kanał Planete+, program dokumentalny Jon'a Kaliny o pracy kontrolerów ruchu lotniczego. Prawdziwa adrenalina niekoniecznie jest w samolocie, ale zawsze w wieży kontrolnej.


Kontroler ruchu lotniczego to jeden z najbardziej odpowiedzialnych zawodów świata, od którego zależy życie setek ludzi. To profesja wymagająca inteligencji, pamięci, refleksu oraz odporności na stres.

Komunikacja lotnicza, która jest jednym z najbezpieczniejszych środków transportu, swą wysoką pozycję zawdzięcza nie tylko dokładności technicznej sprzętu, ale i niesłychanie precyzyjnym sposobom kierowania ruchem samolotów. Nie ma miejsca na improwizację, wszystkie posunięcia są wcześniej przemyślane i nieustannie kontrolowane.


Zapewnienie bezpieczeństwa żeglugi powietrznej to zadanie niełatwe, wymagające zaangażowania środków technicznych i pracy dużego zespołu wysokiej klasy specjalistów. Ich działalność jest jednak mało znana, co wytłumaczyć można chyba jedynie tym, że infrastruktura techniczna kontroli ruchu lotniczego pozostaje w znacznej części "niewidzialna", a uwaga obserwatorów skupia się zazwyczaj na znacznie bardziej atrakcyjnych samolotach.


Niewidzialne są wyznaczone i przedstawione na mapach, ale niczym w rzeczywistości nie wyróżnione drogi lotnicze, niewidzialne są fale elektromagnetyczne - najpotężniejsze narzędzie kontrolujących. Pozostają jedynie niepozorne urządzenia naziemne i ośrodki zarządzania ruchem lotniczym ukryte zwykle na niedostępnym terenie lotnisk, czy wręcz w takich miejscach, które z lotnictwem nie mają nic wspólnego.

Widzowie będą mogli przyjrzeć się bliżej pracy kontrolerów ruchu lotniczego. Zapraszamy fanów lotnictwa do obejrzenia programu na antenie Planete+ we wtorek, 25 kwietnia br. o godz. 22:00.

Film dokumentalny został wyprodukowany we Francji w 2015 r. i trwa ok. 52 min.
 

źródło: planeteplus.pl