23 grudnia 2016

Statystyki i analiza przewozów pasażerskich w trzecim kwartale 2016 roku

Polskie porty lotnicze obsłużyły łącznie w trzech kwartałach 2016 roku ponad 26 mln pasażerów, co stanowi prawie 10% wzrost w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku. Wyraźnie silny wzrost przewozów widać w przypadku ruchu regularnego. Mniej pozytywne sygnały można dostrzec na rynku połączeń czarterowych, który w trzecim kwartale odnotował 1% spadek. Znaczne wzrosty uzyskali przewoźnicy niskokosztowi w szczególności Ryanair i Wizz Air, a także sieciowy PLL LOT.


Wyniki przewozów pasażerskich zanotowane przez polskie porty w trzech kwartałach 2016 roku znacznie przewyższyły te zrealizowane przez europejskie porty zrzeszone w ACI Europe. Analizując sytuację w poszczególnych grupach portów, lotnisko Chopina w Warszawie osiągnęło nieco lepszy wynik od porównywalnych europejskich portów. Także porty regionalne uzyskały znacznie wyższy wzrost w porównaniu do portów obsługujących mniej niż 5 mln pasażerów rocznie. Ruch międzynarodowy w Polsce zanotował w tym czasie znacznie wyższą dynamikę (+10%) w porównaniu do przewozów międzynarodowych zrealizowanych przez porty ACI. Jednocześnie liczba operacji w trzech kwartałach wzrosła o 9%. Bardzo dobre wyniki w trzech kwartałach odnotowano także w przewozach krajowych (+8%), których wzrost również kształtował się na znacznie wyższym poziomie w porównaniu do portów ACI.

Liderem wzrostu pod względem ilościowym, zarówno w trzecim jak i w trzech kwartałach łącznie, było lotnisko Chopina w Warszawie. Wśród portów regionalnych, podobnie jak w drugim, tak i w trzecim kwartale, najlepszy wynik odnotował port Kraków-Balice, a następnie Poznań-Ławica.

W ramach przewozów regularnych w trzecim kwartale największe wzrosty były po raz kolejny w przypadku Wielkiej Brytanii, a następnie Szwecji, Niemiec i Ukrainy. W przewozach czarterowych najpopularniejszym kierunkiem była Grecja. Warto wskazać, że spadki przewozów nastąpiły w przypadku kierunków o niestabilnej sytuacji politycznej, jak Turcja, Egipt czy Maroko.

Więcej szczegółowych informacji na temat przewozów pasażerskich w trzecim kwartale 2016 roku znajdą Państwo na stronie ULC w zakładce Statystyki i analizy rynku transportu lotniczego.
 
Zapraszamy do zapoznania się z analizą przewozów pasażerskich w polskich portach lotniczych w trzecim kwartale 2016 roku: