25 września 2015

Lotnisko Chopina nagrodzone za rekordowe wyniki i udane inwestycje

Dyrektor Lotniska Chopina, Michał Kaczmarzyk, podczas I Forum Lotniczego, które odbyło się 10 września w Warszawie, otrzymał od portalu "RynekInfrastruktury.pl" nagrodę za rekordowe wyniki Lotniska Chopina i udaną modernizację terminala pasażerskiego.
  

– Naszą ambicją jest przekształcenie Lotniska Chopina w wiodący port lotniczy Europy Środkowej obsługujący ponad 20 milionów pasażerów rocznie. Bazując na statystycznych modelach rozwoju portu mogę zapewnić, że w najbliższych latach pozycja Warszawy na lotniczej mapie będzie ekspresowo wzrastała. Cieszę się, że środowisko praktyków i ekspertów rozumie i docenia tę wizję. To dodaje mi wiary i energii do realizacji przyjętej przez nas strategii – powiedział Michał Kaczmarzyk odbierając nagrodę.

Lotnisko Chopina w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy bieżącego roku zdołało obsłużyć 7,5 mln podróżnych, co daje wynik o 6,8 proc. lepszy, niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Cały 2015 rok warszawski port planuje zakończyć rekordową liczbą obsłużonych pasażerów, sięgającą 11 mln. Zgodnie z prognozami, bardzo realne jest też zakończenie przyszłego roku wynikiem przekraczającym 12 mln podróżnych. Przypominamy, że w 2014 roku tych podróżnych było niewiele ponad 10 mln.

W 2015 roku udało się tu również zakończyć dużą inwestycję, polegającą na modernizacji terminala A. Nowy budynek zastąpił stary terminal znany ze swojego charakterystycznego „buraczkowego” dachu. Dzięki zmianom przepustowość portu w ciągu najbliższych 15 lat sięgnie 20 mln pasażerów rocznie. Lotnisko ma szansę stać się najważniejszym i największym portem lotniczym w Europie Środkowej. Na lotnisku operuje obecnie 28 regularnych przewoźników (w tym czterech niskokosztowych), którzy w sezonie letnim 2015 obsługują połączenia do 85 portów w 43 krajach na czterech kontynentach.

Wkrótce siatka połączeń z Lotniska Chopina ma się wzbogacić o atrakcyjne trasy międzykontynentalne. W przyszłym roku LOT uruchomi stąd połączenia do Tokio, Bangkoku i Seulu. Air Canada Rouge otworzy w 2016 roku trasę z Toronto. Przybędzie również połączeń krótko- i średniodystansowych. Jedną z linii, która planuje intensywny rozwój na Lotnisku Chopina, jest m.in. Wizz Air.