21 lipca 2015

Niebezpieczne zbliżenie drona z samolotem Lufthansy

Zmianą kierunku lądowania ponad dwudziestu samolotów oraz powiadomieniem policji zakończyła się poniedziałkowa akcja kontrolerów ruchu lotniczego Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej po interwencji pilotów samolotu Embraer 195 lecącego z Monachium do Warszawy o niebezpiecznym zbliżeniu z bezzałogowym statkiem powietrznym tzw. dronem.
  

Błyskawiczna interwencja kontrolerów ruchu lotniczego PAŻP pozwoliła na bezpieczne wykonanie dalszych lądowań.
 
„W tej sytuacji po raz pierwszy Polska Agencja Żeglugi Powietrznej skorzystała z Porozumienia z Komendą Główną Policji podpisaną 28 kwietnia 2015 roku, a dotyczącego współdziałania operacyjnego w zakresie zapobiegania zagrożeniom w przestrzeni powietrznej” – dodała Prezes PAŻP, Magdalena Jaworska.
 
Kontrolerzy ruchu lotniczego Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej w poniedziałek po południu otrzymali informację od załogi samolotu rejsowego Lufthansa, że w czasie podejścia do lądowania w rejonie podwarszawskiego Piaseczna pojawiło się niebezpieczne zbliżenie z tzw. dronem. Natychmiast służba kontroli ruchu lotniczego zdecydowała o zmianie kierunku do lądowania kolejnych samolotów oraz o uruchomieniu procedury powiadomienia policji o zagrożeniu w ruchu lotniczym realizowaną na podstawie Porozumienia z kwietnia 2015 r. Na tej podstawie policja wysłała w rejon zdarzenia śmigłowiec operacyjny oraz patrole interwencyjne. O interwencję został także poproszony śmigłowiec wojskowy, który dokonał przelotu wzdłuż osi pasa. Ani patrole policyjne ani wojskowe nie dostrzegły drona.
Posłuchaj korespondencji radiowej załogi samolotu EMB195 Lufthansy z Wieżą na Okęciu:

link