28 czerwca 2015

Lotnisko Bagicz ponownie otwarte dla ruchu GA

26 czerwca zostało ponownie otwarte dla ruchu general aviation lotnisko Bagicz k/Kołobrzegu (kod: EPKG), które z powodu przedłużających się prac budowlanych było nieczynne od jesieni zeszłego roku. Zamknięcie obiektu było związane z rozbiórką nieczynnej części pasa startowego, którego wschodni odcinek o długości 1012 metrów jest obecnie udostępniony do eksploatacji.

Lotnisko powinno być otwarte na sezon na początku kwietnia br., ale kilkukrotnie termin ten był przedłużany. Jak poinformował nas w rozmowie telefonicznej Piotr Niewiarowski, prezes spółki Projekt Plus zarządzającej tym obiektem, w dniu dzisiejszym wylądował w Bagiczu pierwszy w tym sezonie samolot, jednak los lotniska jest w dłuższej perspektywie czasu wciąż niepewny, bowiem miejscowa gmina nie wspiera prywatnego właściciela terenu, który musi płacić podatek z tytułu jego posiadania i prowadzenia działalności gospodarczej. Co istotne, lotnisko nie przynosi żadnych zysków, a koszty jego utrzymania są wysokie.


Piotr Niewiarowski dodał, iż w tym sezonie na EPKG zaplanowano wiele atrakcji dla przylatujących i turystów, w tym m.in. loty widokowe samolotem Cessna 182 (glass cockpit) z bardzo niewielkim nalotem. W zeszłym roku był An-2, ale nowa Cessna zapewnia m.in. lepsze doznania w kwestii możliwości obserwowania otoczenia. Jak podkreślał również, największą atrakcją lotniska jest jego lokalizacja i fakt, że ląduje się wzdłuż plaży z widokiem na morze.

Lotnisko EPKG jest lotniskiem sezonowym czynnym od kwietnia do października.


Lokalne uwarunkowania:
  • Dla samolotów przylatujących obowiązuje krąg południowy;
  • Loty nad Kołobrzegiem ZAKAZANE;
  • Lotnisko dla lotów VFR w dzień;
  • Boczny wiatr - bryza morska. Możliwość napływu lokalnego zamglenia;
  • Lotnisko sezonowe, czynne od 01 kwietnia do 31 października, 7 dni w tygodniu od 10:00 do 18:00;
  • Uzgadnianie przylotów, warunki do lądowania: T: +48 724 204 537, +48 795 160 418.


Charakterystyka przedpola

Na szerokości 40m pasa startowego - nawierzchnia betonowa, pobocza – nawierzchnia trawiasta. Teren płaski, równinny bez obiektów mogących stanowić zagrożenie dla ruchu. Brak przeszkód lotniczych.

Więcej informacji na temat lotniska EPKG dostępnych jest na stronie lotniska.dlapilota.pl