28 czerwca 2015

Lataj i odpoczywaj nad morzem w Darłowie

Jest takie miejsce na polskim Wybrzeżu, do którego warto przylecieć, zostawić bezpiecznie statek powietrzny i udać się na zwiedzanie miasta, i najbliższej, pięknej okolicy. Do wyboru masz pobyczenie się lub aktywne spędzenie czasu na fajnej i czystej plaży oraz schłodzenie ciała i umysłu w wodach morza Bałtyckiego, by znów dosiąść swej maszyny i ... w powietrze - spokojnie powrócić i bezpiecznie stąpać po darłowskiej ziemi. A jest po czym ..

Dla przeciętnego 'zjadacza chleba' lotnictwa GA, lotnisko wojskowe i strefa MATZ kojarzy się z owocem zakazanym, co to najlepiej omijać z daleka i nawet najciekawsze miejsca na ziemi czy niezapomniane wrażenia z lotu, nie są w stanie przezwyciężyć takiego podejścia do sprawy. ( Koniecznie obejrzyj film pt. "Przestrzeń powietrzna klasy G oczami wojska" z IX Forum bezpiecznego latania, który przedstawia wykład ppłk. Bartosza Orłowskiego z Szefostwa Służby Ruchu Lotniczego Sił Zbrojnych RP klik )

A ominąć Cię mogą na przykład takie obrazy dzielnicy Darłowa, czyli Darłówko, często lepiej znanego przez turystów niż samo Darłowo  klik . Schodząc w tym samym miejscu na ziemię, nad którą przed chwilą przelatywałeś, Twoim oczom ukażą się np. takie miejsca i obrazy  klik  . Na pewno słyszałeś także o idei Darłowo Baltic Air Show oraz o pokazach lotniczych, które odbyły się tutaj w 2012 r. oraz pikniku lotniczym z 2014 r.

Lotnisko wojskowe Darłowo ( kod ICAO EPDA ) jest lotniskiem udostępnionym lotnictwu cywilnemu. Wszystkie informacje dotyczące przestrzeni wokół lotniska, zapewniania służb ruchu lotniczego, informacji o samym lotnisku i jego dostępności znajdziesz w MIL AIP Polska, AD4  EPDA. Dotarcie tam wymaga zalogowania się na stronie Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, tak jak do innych AIP Polska, a jeżeli posiadasz już konto, system automatycznie zaakceptuje Twój login i hasło, i informacje z MIL AIP Polska masz na wyciągnięcie "wzroku". Aktualne opłaty za korzystanie z lotniska dostępne są u Zarządzającego Lotniskiem. I tak poglądowo może to być za start i lądowanie statków powietrznych MTOW do 2 ton - 60 PLN +VAT (opłatę obniża się o 50% dla śmigłowców), za każdą rozpoczętą dobę postoju - 7 PLN + VAT, za każdego pasażera - 30 PLN + VAT, za zapewniane służby ruchu lotniczego i informacje lotnicze oraz meteorologiczne - 50 PLN + VAT, operacje lotnicze wykonywane w ciągu doby - 100 PLN + VAT.

Jednak na początek trochę wysiłku. Do wykonywania operacji startów i lądowań oraz postoju statku powietrznego na lotnisku wymagane jest uzyskanie zezwolenia opisane w MIL AD 1.1 Dostępność Lotnisk. Musisz wiedzieć, że trzeba złożyć wniosek co najmniej 7 dni przed planowanym przylotem do Szefa Szefostwa Służby Ruchu Lotniczego Sił Zbrojnych RP. W wymienionym wyżej miejscu znajdziesz wzór wniosku. Warto tutaj podpowiedzieć, że wniosek może być złożony na wykonywanie operacji lotniczych np. na cały rok lub określoną jego część. Potem na miejscu podpiszesz umowę z Zarządzającym Lotniskiem i gotowe. Warto także by celem przylotu nie było wpisanie po prostu : vacations.

W zakresie zapewniania służb ruchu lotniczego, pomimo tego że jak wiesz MATZ jest przestrzenią niesklasyfikowaną, to jednak przez Ministra Obrony Narodowej zostały tu określone zasady wykonywania lotów i zapewniania służb ruchu lotniczego jak dla przestrzeni powietrznej kontrolowanej klasy D. Zatem nie zdziw się, iż trzeba złożyć plan lotu i uzyskać zezwolenie kontroli ruchu lotniczego na lot. Nie zapewniana Ci będzie separacja z ruchem IFR, a jedynie informacja o ruchu, tak samo w sytuacji innego ruchu VFR. Na żądanie otrzymasz za to radę dla uniknięcia kolizji. Przed przylotem do Darłowa przestudiuj dobrze mapę do lotów VFR oraz teren otaczający MATZ EPDA, bowiem mnóstwo tu dużych wiatraków i w czasie, gdy powstaje ten tekst jest bardzo możliwe, że powstają kolejne. Ponadto radionawigacyjne urządzenia wojskowe nie są certyfikowane przez władze cywilne, zatem nie mogą być wykorzystywane przez statki powietrzne lotnictwa innego niż państwowe, co oznacza że tylko lot VFR jest tu możliwy. W sytuacji napotkania warunków IMC i zgłoszenia niebezpieczeństwa, zawsze możesz tu wylądować i korzystać z dostępnych urządzeń. Zawsze kontaktuj się z Darłowo TWR. Oni na pewno pomogą.

Lotnisko posiada minima meteorologiczne dla lotów VFR jak większość lotnisk kontrolowanych - 450/5 w dzień i 500/5 w nocy. Jeżeli sytuacja w ruchu lotniczym na to pozwala na prośbę załogi statku powietrznego może być wydane zezwolenie na wykonanie lotu VFR spec. Lot specjalny VFR może być wykonany w warunkach nie gorszych niż:

a) śmigłowce
- dzień 100/1,5
- noc 300/3
b) samoloty
- dzień 150/2
- noc 500/5

i lot będzie wykonywany z dala od chmur i z widocznością terenu lub świateł w terenie.

Lotnisko obsługuje statki powietrzne kategorii A i B, a śmigłowce traktowane są jak samoloty kategorii A. Na lotnisku dostępna jest informacja lotnicza zapewniana 24H na dobę przez Biuro Odpraw Załóg oraz informacje i odprawy meteorologiczne w Lotniskowym Biurze Meteorologicznym, a te w tym samym budynku, w którym ulokowana jest Wieża Kontroli Ruchu Lotniczego. Będąc już tu na miejscu znajdziesz się wśród śmigłowców MI-14 PŁ i ratowniczych MI-14 PŁ/R oraz W-3 Anakonda, a w niedalekiej przyszłości pojawią się nowe śmigłowce Caracal. W związku z tym ostatnim lotnisko już jest modernizowane, a w najbliższych latach EPDA czeka wiele inwestycji,które mogą spowodować, że przez jakiś czas nie będzie możliwy przylot tutaj.

Niepodważalnymi atrybutami lotniska Darłowo są jego lokalizacja (środkowe Wybrzeże) – stąd masz blisko do Ustki, Łeby, Władysławowa i tak samo do Mielna, Kołobrzegu i Świnoujścia, bezpieczne miejsce - gdzie statki powietrzne pozostają pod opieką służb lotniskowych i ochrony, możliwość spotkania i poznania lotników morskich na co dzień wykonujących loty poszukiwawczo-ratownicze oraz loty bojowe poszukiwania i zwalczania okrętów podwodnych – wymiana doświadczeń lotniczych. To tyle ze spraw lotniczych. A walory pozalotnicze? Na małym obszarze znajdziesz tu tak wiele obiektów historycznych XIV i XV wiecznych , charakterystyczne jeziora, porty rybackie, niespotykane rozwiązanie aquaparku – bo z wodą morską, wiele miejsc noclegowych o różnym standardzie od turystycznego do 4 i 5 gwiazdkowych hoteli, bliskość uzdrowiska Dąbki – odległość 8 km  i wiele innych … 


MIL AIP Polska, AD4 EPDA podpowie Ci także nr tel. do kontrolera ruchu lotniczego na Wieży EPDA 261237213 lub 261237440 (tel. i fax), który to może sprecyzować informacje związane z wykonywaniem lotów. Zawsze warto skontaktować się z Zarządzającym Lotniskiem, którym jest Dowódca 44 Bazy Lotnictwa Morskiego w Siemirowicach, tel. 261252100. Jeżeli potrzebujesz więcej info,  możesz ponadto skorzystać z formularza dostępnego u dołu strony. 

************************
Najbliższe atrakcje w Darłowie
************************

1) 29.06. - 05.07. Międzynarodowy Zlot Historycznych Pojazdów Wojskowych link
2) 9 - 12.07. Media i Sztuka - Festiwal w Darłowie link
3) 21-27.07. XIV Festiwal Filmów Skandynawskich link 

**********
Przydatne linki
**********

http://www.darlowo.info


Grzegorz Dańko
kontrola ruchu lotniczego