18 maja 2015

Wrocław: Inwestycje w infrastrukturę za 100 mln zł

Port Lotniczy Wrocław z potwierdzeniem dofinansowania ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko UE. Wartość realizowanych inwestycji wyniesie ok. 100 mln zł, z tego niemal połowa pochodzi ze środków unijnych. 
 
Jedną z kluczowych inwestycji realizowanych ze środków pozyskanych z Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko będzie dostosowanie systemu ILS wrocławskiego lotniska (Instrument Landing System) do drugiej kategorii. Umożliwi to starty i lądowania samolotów w trudniejszych warunkach meteorologicznych. Proces jest wieloetapowy, złożony i prowadzony od kilku lat. Rozpoczął się od wymiany urządzenia ILS (2013 rok), zaś w kolejnych latach zakłada m.in. wymianę systemu oświetlenia nawigacyjnego na nowocześniejszy oraz przebudowę systemu sterowania oświetleniem według nowych standardów.

–  Przewidujemy, że zakończenie projektu oraz pełne wdrożenie nowych procedur startów i lądowań samolotów w trudniejszych warunkach meteorologicznych będzie możliwe w 2017 roku, przy czym nasi pasażerowie odczują korzyści już w 2016, kiedy zaczną obowiązywać nowe procedury startów – wyjaśnia Jarosław Wróblewski, wiceprezes Portu Lotniczego Wrocław. Przy okazji podniesienia kategorii ILS do II zostanie przebudowana i zmodernizowana nawierzchnia drogi startowej według najnowszych wymagań instytucji lotnictwa cywilnego.

Inwestycje realizowane z przyznanych funduszy unijnych zakładają również budowę zaplecza technicznego dla lotniska w części tzw. non-Schengen starego terminala (terminal general aviation) oraz zakup dwóch nowych rękawów lotniczych wraz z zasilaniem, sterowaniem, systemami dokowania samolotów i pełnym uzbrojeniem. Aktualnie rozpoczęły się procedury przetargowe, w wyniku których wyłonieni zostaną wykonawcy poszczególnych zadań. Zgodnie z planami prace realizowane będą w 2015 i 2016 roku. Po ich zakończeniu przyjdzie czas na przeprowadzenie skomplikowanych i czasochłonnych odbiorów, wdrażania nowej infrastruktury oraz uzgodnień certyfikacyjnych procedur operacyjnych (m.in. obloty i ujęcie w międzynarodowej dokumentacji lotniczej).

Planowane inwestycje to nie jedyne zrealizowane na wrocławskim lotnisku z wykorzystaniem środków Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko. Wcześniej zbudowano m.in. płytę do odladzania samolotów. Ponadto Port zainwestował także m.in. w samochody ratowniczo-gaśnicze, zestawy do odśnieżania lotniska oraz sprzęt do zimowego i letniego czyszczenia nawierzchni na płycie, na które lotnisko otrzymało dofinansowanie również w ramach tej transzy.