24 kwietnia 2015

Port Lotniczy Olsztyn - Mazury gotowy w 75%

Prace przy budowie portu lotniczego Olsztyn-Mazury dobiegają powoli końca. Inwestycję zrealizowano w 75 proc. Zakończono już prace związane z podłączeniem mediów, pasem startowym oraz drogami kołowania i płytą postojową.Wybudowano też wartownię i nowe ogrodzenie wokół lotniska. 
 
 
 
 
 
Obecnie trwają prace wykończeniowe wewnątrz terminalu. Budynek dysponować będzie powierzchnią użytkową liczącą 6337,81 m2, która podzielona zostanie na strefy: ogólnodostępną, kontroli bagażu, odlotów/przylotów, VIP oraz administracyjną.

Jakiś czas temu rozpoczęła budowa linii kolejowej o długości 1,6 km odchodzącej od linii nr 35 (Szczytno-Szymany), która poprowadzi wprost pod sam terminal lotniska. Trwa również budowa samego peronu przy terminalu. Rozstrzygnięto także przetarg na budowę drogi dojazdowej do terminalu, która łączy warmińsko-mazurskie lotnisko z siecią TEN-T poprzez drogę krajową nr 57.

Na ukończeniu jest już budynek Lotniskowej Straży Pożarnej, w której zakwaterowana zostanie samodzielna jednostka ratowniczo-gaśnicza wraz z pojazdami, sprzętem oraz załogą. Obecnie trwa wykończenie wnętrz budynku.

Zgodnie ze statystykami, cały projekt ukończono w 75 proc. Całość ma być gotowa do odbiorów w sierpniu bieżącego roku. Potem Urząd Lotnictwa Cywilnego będzie lotnisko certyfikował. Otwarcie lotniska planowo nastąpi w styczniu 2016 roku. Pierwsze regularne rejsy zaplanowano na pierwszy kwartał przyszłego roku.

Całkowity koszt inwestycji w Szymanach to 205 mln zł, z czego 76 proc. stanowi dofinansowanie unijne. Budowa musi się zakończyć w 2015 roku, aby nie przepadła unijna dotacja na ten cel.