Porty lotnicze w 2014 r. Jak zmieniała się infrastruktura?

Ubiegły rok to wylew inwestycji przede wszystkim na lotniskach w Krakowie, Katowicach, Gdańsku i w Warszawie. Tylko Wrocław i Lublin nie inwestowały w 2014 roku w infrastrukturę. W pozostałych portach sporo się działo. Co dokładnie? 

Port Lotniczy Warszawa/ Modlin
Najważniejszą inwestycją minionego roku w Modlinie było wprowadzenie systemu ILS w kat. II. Podobny w Polsce posiada tylko warszawskie Lotnisko Chopina. Dzięki inwestycji odsetek lotów przekierowanych z powodu mgły zmalał do poziomu ok. 0,4 proc. przy ponad 10,3 tys. operacji wykonanych bez zakłóceń. Przed wdrożeniem wyższej kategorii ILS port w Modlinie prawie codziennie borykał się z problemami w okresie jesiennym.


Lotnisko Chopina
W ubiegłym roku udało się zakończyć budowę drogi kołowania N1, co umożliwiło oddanie do ruchu drogi startowej DS-1, zlokalizowanej na osi Ursynów-Ursus. Zakończono również budowę nowej drogi kołowania A8 oraz płyty postojowej dla samolotów transportowych PPS 12. Wybudowano także nową płytę postojową oraz przebudowano stary, „buraczkowy” terminal. Pierwsi pasażerowie skorzystają z niego na przełomie marca i kwietnia tego roku, po zakończeniu odbiorów i testów.


Port Lotniczy Kraków-Balice 
W Krakowie trwa proces inwestycyjny na olbrzymią skalę. Rozbudowywany jest terminal, modernizowane są drogi kołowania, trwa budowa powiększonej płyty postojowej. Oprócz tego trwa rozbudowa układu komunikacyjnego krakowskiego lotniska. Dzięki inwestycjom przepustowość krakowskiego portu już w tym roku zwiększy się do około 8 mln pasażerów rocznie. Oprócz tego modernizowana jest linia kolejowa na lotnisko, w ubiegłym roku udało się również zakończyć budowę hotelu Hilton przy lotnisku.


Port Lotniczy Szczecin-Goleniów
Na początku ubiegłego roku rozpoczęła się modernizacja portu lotniczego Szczecin. Obejmuje ona m.in. budowę drogi kołowania, rozbudowę płyt postojowych oraz kapitalny remont drogi startowej. To ostatnie zadanie zrealizowane zostanie w drugim kwartale 2015 roku. Koszt wszystkich inwestycji to około 100 mln zł.


Port Lotniczy Bydgoszcz
W porcie lotniczym Bydgoszcz dobiegał końca proces inwestycyjny, realizowany w ramach kluczowego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. W listopadzie zakończono remont płyt postojowych. Razem z remontem drogi startowej, dróg kołowania i małych płaszczyzn, a także instalacji elektroenergetycznych, wymiany infrastruktury technicznej i zakupu nowego sprzętu udało się zwiększyć komfort obsługi pasażerów bydgoskiego portu. Ich liczba do 2024, zgodnie z Planem Generalnym, wzrośnie dwukrotnie.


Port Lotniczy Katowice-Pyrzowice
W katowickim lotnisku trwa rozbudowa infrastruktury liniowej i kubaturowej. Obok budowy nowej drogi startowej, którą udało się zakończyć pod koniec ubiegłego roku (uruchomienie zaplanowano na maj), trwa również budowa nowego terminalu przylotowego. Oprócz tego w ubiegłym roku zainwestowano także w stanowiska odladzania samolotów, płytę postojową cargo wraz z drogą kołowania E0. Z mniejszych inwestycji, w czerwcu oddano do użytku zmodernizowaną bagażownię terminalu A.


Port Lotniczy Łódź
Najważniejszą inwestycją przeprowadzoną w Łodzi w ubiegłym roku był remont pasa startowego. W związku z nim w maju lotnisko było zamknięte przez 9 dni.


Port Lotniczy Gdańsk
W ubiegłym roku w Gdańsku udało się uruchomić trzy pierwsze rękawy pasażerskie. W planach jest zainstalowanie pięciu takich rękawów – pozostałe dwa znajdą się w dobudowywanej części nowego terminalu T2. Ten ma być gotowy już latem 2015 roku. Dzięki temu obecny terminal powiększy się wkrótce o około 30 proc. a jego przepustowość wzrośnie do 7 mln podróżnych rocznie. Terminal będzie też połączony z przystankiem Pomorskiej Kolei Metropolitarnej.


Port Lotniczy Poznań-Ławica
W ubiegłym roku na poznańskiej Ławicy udało się zakończyć budowę nowej wieży kontroli ruchu lotniczego. Koszt inwestycji to 22 mln zł. Oprócz tego rozstrzygnięto przetarg na budowę płaszczyzny do odladzania samolotu. Rozpoczęcie prac przewidziano na wiosnę 2015 roku.


Port Lotniczy Rzeszów
Rzeszowski terminal wyposażono w system fotowoltaiczny. Zmodernizowano również wewnętrzną sieć elektryczną i wdrożono System Zarządzania Energią. Budynek po zmianie nabrał nowego charakteru: panele fotowoltaiczne pokrywają dach i niemal całą elewację budynku. Na oknach zamontowano natomiast żaluzje fotowoltaiczne. Ponadto rzeszowscy spotterzy doskonale pamiętają drobną inwestycję z początku ubiegłego roku – w płocie powstały tzw. lens holes, czyli specjalne otwory, w które można włożyć obiektyw aparatu, aby lepiej sfotografować np. lądujące w porcie samoloty.


Port Lotniczy Zielona Góra – Babimost
W kwietniu ubiegłego roku na lotnisku uruchomiono system ILS I kategorii. Postawiono także na budowę hali przylotów i drogi patrolowej wzdłuż istniejącego obecnie ogrodzenia.


Port Lotniczy Radom
W ubiegłym roku ukończono budowę terminalu radomskiego lotniska. Port certyfikowano w maju, jednak jak do tej pory nie wystartowała stąd żadna regularna linia lotnicza. Wszystko ze względu na opóźnienia związane z budową radiolatarni. Tę ostatnią inwestycję udało się ukończyć dopiero pod koniec roku. Na linie lotnicze będziemy musieli poczekać do wiosny.
 

Źródło: rynekinfrastruktury.pl

Komentarze