Polskie porty lotnicze remontują pasy startowe


Pasy startowe w polskich portach lotniczych w większości przypadków wymagają sporych nakładów finansowych, by przywrócić im odpowiednie parametry. Najgorzej jest z nośnością. To właśnie z tego względu zarządzający częścią lotnisk w najbliższym czasie zabierają się za ich remonty, modernizacje bądź... planują zupełnie nowe inwestycje.

Tak jest w przypadku Portu Lotniczego Katowice-Pyrzowice, gdzie kilka tygodni temu zakończyła się budowa nowej drogi startowej. Licząca 3200 metrów droga oficjalnie uruchomiona zostanie w czerwcu 2015 roku. Czekają ją jeszcze bowiem odbiory. Dzięki inwestycji zwiększą się możliwości portu w obsłudze szerokokadłubowych statków. Prace nad realizacją inwestycji trwały nieprzerwanie od 2012 roku.

O tym, czy nowa droga startowa powstanie również w niedalekich Balicach, dowiemy się jeszcze pod koniec tego roku. Ze względu na słabą kondycję obecnego pasa, ograniczono tu ruch cargo. Pas jest bowiem intensywnie eksploatowany i w najbliższym czasie będzie wymagał remontu.

Przedstawiciele krakowskiego lotniska chcieliby jednak, aby remont pasa odbywał się pod ruchem. Na to nie chce się jednak zgodzić żadna z firm. Dlatego poważnie rozważa się tu kwestię budowy zupełnie nowego pasa. Zlecono już wykonanie pełnej analizy, czy rzeczywiście nowy pas jest konieczny. Do końca roku ma się w tej kwestii pojawić decyzja.

Na kompletną przebudowę czeka pas startowy na lotnisku w Jasionce. Ten drugi co do wielkości pas w Polsce, w czerwcu przyszłego roku skończy 10 lat. Dziś wymaga kompletnego remontu – położenia nowej nawierzchni i wzmocnienia jej wcześniej siatkami ze stalowego zbrojenia, a także przygotowania do zamontowania na nim nowych systemów bezpieczeństwa. Inwestycja miałaby się rozpocząć wiosną przyszłego roku i potrwać do lipca. Prace będą prowadzone nocą, bez utrudnień w ruchu.

Swój remont będzie miał również 2,5 km pas startowy na poznańskiej Ławicy. Wszystko ze względu na ścieranie się wierzchniej warstwy asfaltu. Dzięki inwestycji ma wzrosnąć też nośność pasa. Modernizację zaplanowano na marzec 2015 roku. Niewykluczone, że pasażerowie będą musieli liczyć się w tym czasie z utrudnieniami.

W maju 2014 roku na 10 dni zamknięto lotnisko w Łodzi, które remontowało swój pas startowy. W 2013 swój generalny remont przeszedł pas na Lotnisku Chopina. Podobną inwestycję przeprowadzono również w ubiegłym roku w Gdańsku. Nawierzchnię betonową pasa startowego wyremontowano w tym roku jeszcze w Szczecinie. 


fot. Port Lotniczy Katowice-Pyrzowice

źródło: rynekinfrastruktury

Komentarze