"...if unable to comply, advise ATC" - Marcin Sekita. VIII Forum Bezpiecznego Latania, Część III.

25 września, na lotnisku Warszawa Babice, portal dlapilota.pl wraz z Krajowym Towarzystwem Lotniczym AOPA Poland i szkołą Unitedsky, zorganizowali VIII edycję Forum Bezpiecznego Latania (FBL). Tematem spotkania były loty VFR w przestrzeni kontrolowanej. Forum poprowadzili: Maciej Szczukowski z EPWA oraz Marcin Sekita z EPMO.FBL zostało zarejestrowane i dzisiaj mamy ogromną przyjemność zaprezentować Państwu nagrany materiał. Zapraszamy do wysłuchania trzeciej i ostatniej części, pt.: „… if unable to comply, advise ATC”.
 

Marcin Sekita, prezentuje punkt widzenia kontrolerów na loty VFR w przestrzeni kontrolowanej, posiłkując się doświadczeniami z lotnisk Warszawa Okęcie (EPWA) i Modlin (EPMO). Opowiada o obowiązkach kontrolerów i pilotów w przestrzeni klasy D. Wymienia podstawowe (częste) błędy pilotów i werbalizuje zbiór podstawowych zaleceń, których stosowanie podniesie bezpieczeństwo i wygodę latania. W trakcie Forum, posiłkuje się dwoma przypadkami „z życia” (nie oceniając ich), w których następowało: naruszenie przestrzeni kontrolowanej, piloci stosowali nieprawidłowe meldunki pozycyjne i nie przestrzegali instrukcji ATC. Na koniec, kontroler Marcin Sekita wypracowuje zbiór wniosków i zaleceń. A jakich? 

Obejrzyj materiał video…
 


Kolejna edycja Forum pt."Blaski i cienie przestrzeni G, czyli FIS-owcy o pilotach" odbędzie się w ostatni czwartek listopada (27.11.2014). Kliknij aby uzyskać więcej informacji.

źródło: dlapilota.pl

Komentarze