Operatorzy bezzałogowych statków powietrznych - świadectwo UAVO

Kto powinien posiadać świadectwo kwalifikacji operatora bezzałogowego statku powietrznego i jak taki dokument uzyskać – można dowiedzieć się z publikacji opracowanej przez zespół ds. bezzałogowych statków powietrznych ULC.


W związku z licznymi pytaniami odnoszącymi się do zasad uzyskiwania świadectwa kwalifikacji operatora bezzałogowego statku powietrznego używanego w celach innych niż rekreacyjne lub sportowe (UAVO), zespół ds. bezzałogowych statków powietrznych ULC opracował tematyczną publikację, w której można znaleźć odpowiedź na wiele dotyczących tego zagadnienia pytań. „Zdajemy sobie sprawę” – pisze zespół we wstępie do publikacji – „że duża grupa osób funkcjonująca na rynku usług realizowanych z użyciem bezzałogowych statków powietrznych, nie miała wcześniej kontaktu z przepisami lotniczymi, co często przekłada się na ich błędną interpretację. Stąd pomysł na opracowanie niniejszego biuletynu, który jest pierwszym z serii kilku poradników, mających za zadanie wprowadzenie Państwa w zasady wykorzystywania bezzałogowych statków powietrznych zgodnie z obowiązującymi przepisami”.

Biuletyn odpowiada m.in. na pytania: kto musi posiadać świadectwo kwalifikacji, jakie warunki należy spełnić aby je uzyskać, jakie dokumenty przygotować i do czego ono uprawnia, gdzie można odbyć wymagane szkolenie, jak wyglądają i jakie zagadnienia obejmują egzamin teoretyczny i praktyczny.

Zespół do spraw bezzałogowych statków powietrznych został powołany do życia przez prezesa ULC w marcu 2013 roku. W jego skład wchodzą pracownicy różnych departamentów Urzędu specjalizujący się w dziedzinach takich jak technika lotnicza, żegluga powietrzna, operacje lotnicze i licencjonowanie personelu lotniczego. Głównym zadaniem zespołu jest opracowanie założeń do stworzenia przepisów regulujących zagadnienia związane z wykonywaniem lotów bezzałogowych w polskiej przestrzeni powietrznej.

Publikowane przez zespół informacje znajdują się w zakładce UAV.
 


źródło: ULC, lotniczapolska.pl 

Komentarze