1 maja 2014

Port Lotniczy Radom z certyfikatem AFIS

Port Lotniczy Radom jako drugi port w Polsce otrzymał Certyfikat Instytucji Zapewniającej Służby Żeglugi Powietrznej AFIS. Certyfikat jest potwierdzeniem zdolności portu do prowadzenia działalności w lotnictwie cywilnym w zakresie lotniskowej Służby Informacji Powietrznej – AFIS.Dzięki temu dokumentowi możliwe jest udzielanie informacji i wskazówek oraz zapewnianie służby alarmowej załogom statków powietrznych w przydzielonej i zatwierdzonej przez Prezesa ULC przestrzeni powietrznej lotniska w Radomiu. Informatorzy AFIS będą pełnili służbę poza godzinami pracy kontrolerów Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, co rozszerzy interwał dostępności radomskiego lotniska – wyjaśniają przedstawiciele lotniska. Certyfikat z rąk prezesa Urzędu lotnictwa Cywilnego Piotra Ołowskiego otrzymał prezes Portu Lotniczego Radom Tomasz Siwak.

Spośród portów cywilnych służby AFIS ma jeszcze w Polsce tylko Modlin. Informatorzy AFIS nie mają takich uprawnień jak kontrolerzy, którzy np. mają prawo wydać polecenie pilotowi. Mogą jednak informować, co dzieje się w przestrzeni powietrznej i dawać wskazówki, dzięki którym możliwe jest wykonywanie operacji lotniczych.

Zakończył się już również audyt na Sadkowie. Przedstawiciele lotniska liczą na tym, że certyfikat lotniska użytku publicznego zostanie przyznany jeszcze w maju. Na 19 czerwca zaplanowano stąd pierwszy lot.

źródło: Rynek Infrastruktury