5 marca 2014

Kosztowna inwestycja w Szymanach. Lotnisko ważnym celem społecznym?

Rocznie do lotniska w Szymanach trzeba będzie dokładać około pięciu milionów złotych. Urzędnicy są tego świadomi i wyjaśniają, że budowa portu to nie tylko sama ekonomia, ale ważny cel społeczny i zapobieżenie wykluczeniu komunikacyjnemu regionu. Obecnie w Szymanach trwają przygotowania do budowy lotniska. W miejscu, gdzie powstanie regionalny port, wycinane są drzewa. Zabezpieczany jest również plac budowy w wodę i energię.


10 marca rozstrzygnięty zostanie przetarg na budowę terminala. Koncepcja zakłada zbudowanie szklano-kamiennego terminalu nawiązującego do tradycyjnej warmińskiej architektury. Sam port ma być niewielki, początkowo przystosowany do obsługi 300 tysięcy pasażerów rocznie z możliwością rozbudowy i obsługi do 500 tysięcy podróżnych. Budynek będzie podzielony na odpowiednie strefy – przylotów, odlotów, VIP, ogólną, strefę dla personelu terminala i zespół pomieszczeń technicznych.

W tym tygodniu spółka ma otrzymać też pozwolenie na budowę przedłużenia drogi startowej. Wówczas ogłoszony zostanie przetarg na budowę pasa. Nowa droga wydłużona zostanie o 500 m do 2500 m. Wraz z drogą startową powstanie oświetlenie nawigacyjne, drogi kołowania, płyta postojowa i droga patrolowa wzdłuż ogrodzenia lotniska. Przetarg na przygotowanie dokumentacji wygrało Biuro Studiów i Projektów Lotniskowych POLCONSULT, które zrealizuje zadania za 1,26 mln zł.

Cała inwestycja ma ruszyć w drugiej połowie 2015 roku. Koszt nowego lotniska to 200 mln zł. 76 proc. tej kwoty pokryją dotacji z Unii Europejskiej. Port zbudowany zostanie w miejscu dawnego lotniska wojskowego. Według prognoz port będzie obsługiwał 57 tys. pasażerów rocznie, w ciągu 20 lat ma nastąpić wzrost do 731 tys. osób rocznie. Początkowo liczba operacji lotniczych wynosić będzie 5,6 tys. W ciągu 30 lat wzrośnie ona do 17 tys. rocznie. Lotnisko czynne będzie w godzinach 6-22 siedem dni w tygodniu. 

źródło: rynekinfrastruktury.pl