30 lipca 2012

Sztandar dla 44 Bazy Lotnictwa Morskiego - lotniczy piknik morski DARŁOWO 2012

W piątek, 10 sierpnia, na lotnisku Marynarki Wojennej w Siemirowicach odbędzie się ceremonia wręczenia sztandaru dla 44. Bazy Lotnictwa Morskiego. Uroczystości towarzyszyć będzie wystawa samolotów i śmigłowców oraz specjalistycznego uzbrojenia i wyposażenia jednostki. We wtorek, 14 sierpnia, po uroczystej zbiórce na rynku w Darłowie, odbędzie się prezentacja samolotów i śmigłowców lotnictwa Marynarki Wojennej w locie nad Bałtykiem. Pokaz rozpocznie się o godzinie 14.00 po wschodniej stronie portu.W piątek, 10 sierpnia, na lotnisku Marynarki Wojennej w Siemirowicach odbędzie się uroczysta zbiórka połączona z ceremonią wręczenia sztandaru 44. Bazie Lotnictwa Morskiego. Sztandar ufundowany został przez mieszkańców Ziemi Kaszubskiej i Darłowskiej oraz sympatyków lotnictwa morskiego. Tym samym jednostka przejmie tradycje 29. Darłowskiej Eskadry Lotniczej, 30. Kaszubskiej Eskadry Lotniczej oraz 44. Bazy Lotniczej MW. Uroczystości towarzyszyć będzie wystawa samolotów i śmigłowców oraz specjalistycznego uzbrojenia i wyposażenia bazy. Wejście na lotnisko od godziny 12.00, początek zbiórki o godzinie 13.00.

We wtorek, 14 sierpnia, o godzinie 12.00, sztandar 44. Bazy Lotnictwa Morskiego zostanie zaprezentowany podczas uroczystej zbiórki na rynku w Darłowie. Po jej zakończeniu, o godzinie 14.00, po wschodniej portu odbędzie się prezentacja samolotów i śmigłowców lotnictwa morskiego w locie nad Bałtykiem. Pokaz będzie można obserwować z plaży po wschodniej stronie główek portu. Jest on również związany z przypadającą w tym roku 50. rocznicą obecności lotnictwa Marynarki Wojennej w Darłowie.


W locie nad Bałtykiem będzie można zobaczyć samoloty patrolowo-rozpoznawcze Bryza, śmigłowce zwalczania okrętów podwodnych Mi-14PŁ, śmigłowiec ratowniczy Mi-14PŁ/R, śmigłowiec pokładowy SH-2G oraz śmigłowiec Mi-2. Załogi patrolowych Bryz oraz śmigłowca Mi-14PŁ/R zaprezentują między innymi elementy działań SAR (ang. Search and Rescue – poszukiwania i ratownictwa). Do udziału w pokazie zaproszono także załogi samolotów i śmigłowców Sił Powietrznych i Wojsk Lądowych oraz przedstawicieli Sił Powietrznych Szwecji.

44. Baza Lotnictwa Morskiego powstała 1 stycznia 2011 roku po przeformowaniu 44. Bazy Lotniczej Marynarki Wojennej i włączeniu w jej struktury 29. Darłowskiej Eskadry Lotniczej oraz 30. Kaszubskiej Eskadry Lotniczej. W jej skład wchodzi obecnie Grupa Lotnicza Siemirowice wyposażona w samoloty patrolowo-rozpoznawcze An-28B1R i An-28B1RM Bis, samoloty monitoringu ekologicznego An-28E oraz Grupa Lotnicza Darłowo wyposażona w śmigłowce zwalczania okrętów podwodnych Mi-14PŁ, śmigłowce ratownicze Mi-14PŁ/R i W-3RM „Anakonda” oraz śmigłowce Mi-2. Do głównych zadań bazy należy rozpoznanie i wskazywanie celów okrętom, poszukiwanie, śledzenie i niszczenie okrętów podwodnych, zabezpieczenie ratownicze polskiej strefy poszukiwania i ratownictwa na morzu oraz monitoring ekologiczny Polskiej Strefy Ekonomicznej na Bałtyku. Jednostką dowodzi kmdr pil. Jarosław Andrychowski.

Zobacz:

Historia 44. Bazy Lotniczej MW

Historia 29. Darłowskiej Eskadry Lotniczej

Historia 30. Kaszubskiej Eskadry Lotniczej

źródło: BLMW