28 maja 2012

Lotniczy piknik morski DARŁOWO 2012

Pamiętacie może, gdy pisałem o pomyśle zorganizowania Darłowo Baltic AIR SHOW? (zobacz TU) Mam dla nas wszystkich świetną wiadomość. Darłowo Baltic AIR SHOW odbędzie się w kolejnych latach, najprawdopodobniej od 2014 roku. Na moją prośbę Dowódca 44 Bazy Lotnictwa Morskiego Pan Komandor Jarosław Andrychowski zgodził się porozmawiać ze mną. W dniu dzisiejszym Pan Komandor wyraził swoją aprobatę dla tego przedsięwzięcia.


To jednak nie wszystko. I w tym miejscu dla nas wszystkich niesamowita niespodzianka. Otóż, najprawdopodobniej 14 sierpnia 2012 r. (możliwa jest w tej chwili zmiana terminu na np. miesiąc później) nad Bałtyckim morzem, tuż przy pięknej plaży w Darłówku Wschodnim – dzielnicy Królewskiego Miasta Darłowo, odbędzie się morski piknik lotniczy!! Tego dnia przypada uroczystość wręczenia sztandaru dla 44 Bazy Lotnictwa Morskiego. Gospodarzem uroczystości będzie Dowódca 44 Bazy Lotnictwa Morskiego, a także Dowódca Grupy Lotniczej Darłowo kmdr por. Cezary Wiatrak i Burmistrza Miasta Darłowo Pan Arkadiusz Klimowicz.

Czego możemy spodziewać się po tym wydarzeniu? Otóż, zupełnej nowości w Polsce. A będzie to tylko przedsmak przyszłego AIR SHOW. 14 sierpnia br. będziemy podziwiać kunszt lotników morskich i piękno sprzętu, na którym latają. Zobaczymy m.in. śmigłowce poszukiwania i zwalczania okrętów podwodnych MI-14 PŁ oraz ratownicze MI-14 PŁ/R z Darłowa współpracujące z ratownictwem brzegowym , samoloty AN-28 Bryza z Siemirowic, które specjalnie dla nas będą zrzucać do celu tratwy ratunkowe. Ponadto śmigłowiec SH-2G, MI-17, Mi-2 i W-3 Anakonda z 43 Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni. To reprezentanci lotnictwa morskiego i ich obejrzymy na 100%. Trwają ponadto rozmowy z Dowództwem Sił Powietrznych w sprawie udziału reprezentacji tego rodzaju Sił Zbrojnych. Pokazy nad morzem mają to do siebie, iż z założenia są bezpieczniejsze od tych tradycyjnych. W związku z tym nie zdziwię się wcale, gdy zobaczymy w Darłowie F-16, Su-22, C-130 Herkules i Mig-29. I to na niższych wysokościach. Bardzo także prawdopodobne jest by nad darłowskim niebem pojawił się jeden z zespołów akrobacyjnych na TS-11 Iskra lub Orlikach. Dla spotterów i fanów lotnictwa będzie to nielada gratka do „sfocenia” tych samolotów nad Bałtykiem. Bardzo prawdopodobny jest udział Mi-24 z lotnictwa Wojsk Lądowych. Najprawdopodobniej podziwiać będziemy także przedstawicieli lotnictwa morskiego państw, z którymi 44 Baza Lotnictwa Morskiego i Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej współpracują na co dzień, czyli z Niemiec, Danii, może Szwecji i Anglii. Zresztą, cokolwiek tutaj w tej pięknej scenerii pojawi się nad taflą wody i tak wrażenia będą niezapomniane. Na koniec dodam, iż czynione są starania by nad wodami Bałtyku pojawiły się śmigłowce, które rywalizują w przetargu na śmigłowiec dla SZ RP, a więc BlackHawk i Agusta Westland.

Zatem szykujmy się na wypoczynek nad morzem w Darłowie. Warto bowiem połączyć wyjazd na morski piknik razem z wypoczynkiem, choćby 5-7 dniowym. W tym miejscu osobiście pragnę także w ten sposób wyrazić uznanie dla Pana Komandora Andrychowskiego na zgodę na upublicznienie tej informacji, którą podaję jako pierwszy, ale przede wszystkim za poważne myślenie o lotnictwie MW i o pokazywaniu naszej codziennej pracy całemu społeczeństwu. Okazało się bowiem, iż mój pomysł zorganizowania AIR SHOW już dawno tlił się w głowie także Pana Komandora, a dotychczasowe pikniki lotnicze w Siemirowicach i teraz ten w Darłowie mają być tylko kolejnym krokiem do wspaniałej i wielkiej imprezy nad polskim morzem Darłowo Baltic AIR SHOW. Szczegóły i pewne już terminy oraz zamknięty program lotniczego pikniku morskiego w Darłowie zostanie podany do wiadomości wszystkich za pośrednictwem najpopularniejszych mediów oraz oczywiśie na www.kontrola-ruchu-lotniczego.com

*******


Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej (BLMW) to jeden z trzech związków taktycznych morskiego rodzaju sił zbrojnych. W skład BLMW wchodzą obecnie dwie jednostki: 43. Baza Lotnictwa Morskiego w Gdyni Babich Dołach oraz 44. Baza Lotnictwa Morskiego w Siemirowicach i Darłowie. Do głównych zadań brygady należy poszukiwanie, śledzenie i niszczenie okrętów podwodnych samodzielnie i we współdziałaniu z siłami okrętowymi, poszukiwanie, rozpoznanie i wskazywanie celów okrętom, zabezpieczenie polskiej strefy poszukiwania i ratownictwa na morzu, monitoring ekologiczny Polskiej Strefy Ekonomicznej oraz transport ludzi i sprzętu. Na wyposażeniu lotnictwa morskiego znajduje się ponad 40 samolotów i śmigłowców różnych typów i wersji. Lotnictwo morskie utrzymuje całodobowe dyżury załóg samolotu patrolowego oraz dwóch śmigłowców ratowniczych w krajowym systemie rozpoznania oraz krajowym systemie ratownictwa morskiego i lotniczego.

Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej jest jedyną formacją lotniczą w kraju utrzymującą ciągłą gotowość do prowadzenia akcji ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi. W ciągu ostatnich dwóch dekad lotnicy morscy uczestniczyli w 523 akcjach ratowniczych udzielając pomocy 271 osobom.

Informacje w sieci:

grzegorz dańko