27 października 2011

Stanowisko PAŻP w sprawie dostępności do elektronicznych informacji lotniczych

PAŻP przypomina, że testowe serwisy AIS oraz AIM nie mogły być wykorzystywane dla celów operacyjnych. Stosowna informacja była dostępna na stronach tych serwisów i środowisko lotnicze znające przepisy z pewnością nie wykorzystywało tych informacji, jako jedynego i podstawowego źródła w procesie przygotowania do lotu.

PAŻP jest zaskoczona publicznie podnoszonym argumentem, że wyłączenie serwisów, które z zasady nie były wykorzystywane operacyjnie, negatywnie wpłynie na poziom bezpieczeństwa w lotnictwie. Obawy PAŻP, co do sposobu wykorzystywania dotychczasowych serwisów legły u podstaw wniosku do Urzędu Lotnictwa Cywilnego o wykonanie audytu w tym obszarze.

PAŻP jest przekonana, że testowe serwisy określane w mediach przez naszych krytyków, jako „kluczowe” nie były ani jedynym ani ostatecznym źródłem informacji o przestrzeni powietrznej. Natomiast podawane w mediach przypadki odmiennego postępowania miały charakter sporadyczny. Niemniej jednak PAŻP jest zaniepokojona nawet tymi sporadycznymi przypadkami innego, niż zakładały to testy, wykorzystywania aplikacji udostępnionych w sieci Internet.

Dla osób ceniących wygodę internetowego dostępu do elektronicznej wersji informacji lotniczych, przy pełnej świadomości ograniczeń wynikających z takiego dostępu, polecamy bazę danych EAD, do której kierowane są również zasoby informacyjne PAŻP, zgodnie z podpisaną w ramach krajów członkowskich EUROCONTROL umową.

Link do strony: EAD

Jednocześnie prosimy o zwrócenie bacznej uwagi na warunki wykorzystania serwisu: ead.eurocontrol.int EAD - European AIS Database

źródło : PAŻP 

od autora : Nie da się ukryć, iż przeciwko swojemu Prezesowi i jego działaniom występują teraz kontrolerzy ruchu lotniczego, dzięki którym PAŻP istnieje i przynosi zyski. Czyżby to środowisko aż tak się myliło ? Dla przypomnienia - to już kolejny spór pracowników PAŻP z Prezesem. Około 2 lata temu większość związków zawodowych w tej organizacji prowadziło spór z Prezesem, który ostatecznie porozumiał się ze związkiem zawodowym kontrolerów ruchu lotniczego. Jak tym razem zakończy się ta sprawa? Dodając do tego nagłośnione przez media nadużycia w zatrudnianiu pracowników, którzy w znacznym stopniu byli spokrewnieni z kierownictwem i innymi pracownikami tej agencji oraz po tym jak kontrolerom ruchu lotniczego w portach regionalnych obniżono pensje o ok. 30 % na rzecz kontrolerów ruchu lotniczego w Warszawie - jedność tego środowiska i zaufanie do Prezesa PAŻP stoi pod dużym znakiem zapytania.